Uudised

Tsingitud metallväravad ja metallpiirded. Kas tsinkimine on tingimata vajalik?

Tsingitud metallväravad

Tsingitud metallväravad ja metallpiirded - kas tsinkimine on tingimata vajalik?

tsingitud metallväravadKujuta ette, et oled paar aastat tagasi kolinud uude linnalähedasse elamurajooni. Sul on imearmas valge maja koos kauni musta värvi metallist varbaiaga. Kuid ühel päeval koju jõudes avastad selle paariaastase aia pealt üksikud pruunid laigud. Ja kuude möödudes läheb asi iga päevaga aina hullemaks, kuni lõpuks umbes 3-4 aasta pärast on Su imeilusa musta aia asemel maja ümber pooleldi roostetanud jubedus.

 

Kuidas vähendada metallaia ja -värava roostetamist?

Selleks, et Su aed oleks kaunis ka aastate pärast, on üks võimalus katta aed tsinkkattega, mis takistab raua korrodeerumist, kattes vigastatud kohad tsingisooladega. Arvestades tsinkimise märkimisväärset tõhusust ja mõistlikku hinda, on tsinkkate erinevates tööstustes laialt kasutatusel. Niisamuti soovitame tsinkimist kasutada metallist piirdeaedade ja väravate puhul.

 

Mis on tsink?

Tõenäoliselt mäletad koolist, et tsingi (sümboliga Zn) näol on tegemist keemilise elemendiga Mendelejevi tabelist. Täpsemalt on tsink on maakoores leiduv looduslik element, mida ei esine küll ehedal kujul, vaid erinevate maakide koostises (sulfiidid, karbonaadid). Hõbedavärviline tsink on keskmise kõvadusega metall, mida saab mõõdukatel temperatuuridel hästi töödelda. Õhu käes kattub tsink tiheda oksiidi kihiga, mis kaitseb metalli edasise oksüdeerimise eest. Tänapäeval on tsink raua, alumiiniumi ja vase järel üks enim kasutatavaid metalle ning seda kasutatakse laialdaselt metallesemete korrosioonivastaseks katmiseks (tsinkimine). Tsingi katmine annab terasele ja malmile korrosioonikindluse ka siis, kui tsingi pind on kahjustunud, kuna kõigepealt korrodeerub tsink kui aktiivsem metall, kaitstes nii rauda roostetamise eest.

 

Millal eelistada kuumtsinkimisele külmtsinkimist?

Peamiselt kasutatakse piirete kaitsmiseks kuumtsinkimist, mis on vastupidav, ökonoomne ja keskkonnasõbralik. Kuumtsinkimise puhul kaetakse terase pind erinevatest tsingisulamitest ja puhtast tsingikihist koosneva kattega, mille paksus jääb vahemikku 50-200 µm (mikromeeter).

Kuumtsinkimise eelised:

  • soodne hind
  • hea vastupidavus kasutamisele
  • kinnipüsivus
  • pikk kasutusiga
  • vähene hooldusvajadus
  • lihtne kvaliteedi tagamine

Soovides anda tsinkkattele lisakaitset, tasub tsingitud metallväravad ja metallaiad veel omakorda üle värvida.

Kui aed või värav on juba paigaldatud ja seda ei ole võimalik enam kuumtsinkimisse viia, siis on veel võimalik kasutada ka külmtsinkimist. Võrreldes kuumtsinkimisega, on külmtsingi kaitsekiht õhem ja vähem vastupidavam, aga ikkagi parem kui üldse mitte tsinkida.

 

Telli meilt kuumtsingitud värav või vaata galeriid tehtud töödest

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga